Czym jest DTM?

Deutsche Tourenwagen Masters, to największa seria wyścigów samochodów turystycznych, która odbywa się w Niemczech, a obok brytyjskiej BTCC, jest najbardziej prestiżowy odnośnie do tej kategorii. W DTM startowało wielu kierowców Formuły 1, m.in. Ralf Schumacher, David
Coulthard, Mikka Hakkinen i Paul di Resta.

Krótko o Historii – Jakie były początki?

Historia DTM sięga lat 80. Kiedy to Rajdy oraz Formuła 1 rozpoczęła technologiczny rozwój w szalonym tempie. DTM jest serią wyścigów, która nie podążyła za trendami technologicznymi, a napęd na tylne koła ukazywał wyjątkowość, właśnie tych wyścigów. Czyli DTM stawiał na lekko podrasowane silniki i niezmodyfikowane karoseria pojazdów. Właśnie dzięki tej regule, seria wyścigów osiągnęła sukces w zawrotnym tempie. Zainteresowanie takimi wyścigami było bardzo duże, startowały takie auta jak: Alfa Romeo, Volvo, Rover, Chevrolet, Opel, BMW, Ford i Mercedes. W następnych latach samochód wyścigowy Audi był nie do zdarcia za sprawą napędu quattro i żaden przeciwnik nie mógł wygrać z tym samochodem. Wiele zwycięstw właśnie tego samochodu, przyczyniło się do zapoczątkowania nowej ery wyścigów DTM.

Nagłe zmiany i szczyt zaawansowania technicznego.

W 1993 roku pojawił się nowy regulamin techniczny. Ukazały się zmiany nie tylko wizerunku serii, ale
też i pojazdów.
● Wystąpił podział na dwie klasy.
● Zmieniona została pojemność silników na 2500cm3, 6 cylindrów oraz silnik, który
kręcił się do 12 000 obrotów na minutę.
● Nowe konstrukcje podwozia.
● Aktywna aerodynamika.
● Napęd na wszystkie osie oraz systemy kontroli jazdy.
DTM bardzo szybko wspiął się na szczyt zaawansowania technicznego, wyprzedzając Formułę 1. Stało
się to za sprawą inżynierów, którzy nie mieli zbyt wiele narzuconych ograniczeń oraz przestali oni się
liczyć z wydatkami.

Koniec sezonu DTM w 1995 roku.

Rok 1995 był ostatni dla serii DTM. Stało się to za sprawą producentów, którym nie spodobały się wysokie koszty i małe zarobki, jakie otrzymywali za napędzanie właśnie tej szczególnej serii wyścigowej. Później przekształcono serię DTM w ITCC (International Tourning Car Championship). Także ta seria po roku upadła. Każdy fan na powrót właśnie tej serii czekał aż 5 lat, ponieważ seria DTM jest zbyt piękna i emocjonująca, aby tak łatwo się poddała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *