Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, dlatego każdy posiadacz pojazdu powinien takie ubezpieczenie posiadać. Od czego zależy wysokość OC?

Z pewnością od wyboru rodzaju pojazdu. Jest to początkowy czynnik wpływający na wysokość OC. Dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym liczą się, to jest rodzaj paliwa, ilość drzwi i pojemność silnika. Ważny jest przebieg samochodu oraz przybliżona wartość pokonywanych kilometrów w ciągu roku. Nie należy pominąć sposobu użytkowania pojazdu czy będzie to auto prywatne, przeznaczone na wynajem czy będzie służył do zarobkowego przewozu ludzi. Jeśli planowany jest wyjazd za granice to należy podać tą informacje podczas wyliczenia składki.

Kolejną sprawą jest w którym mieście najczęściej będzie przebywał oraz od miejsca parkowania Jeśli parkujemy na strzeżonym parkingu to możemy liczyć na niższą składkę. Wysokość OC zależy również od wieku właściciela. Im krócej posiada prawo jazdy tym składka będzie wyższa. Statystyki informują o powodzie najczęstszych kolizji młodych kierowców nie tylko stażem, ale również wiekiem, także należy spodziewać się wyższej składki. Liczba dzieci oraz stan cywilny kierowcy są ważnymi informacjami. Wysokość OC zależy również od zniżek. Niektórzy przyznają swoim klientom zniżki, którzy zostają na dłużej. Przedłużając ubezpieczenie jest szansa na zniżkę. Niskie lub wysokie składki ubezpieczenia zależą od historii ubezpieczenia kierowcy. Osoba stająca się właścicielem lub współwłaścicielem pojazdy pracuje na wysokość OC. W przypadku kolizji zniżki mogą przepaść, a składka może zostać podwyższona. Wysokość OC zależy głównie od Ciebie, dlatego, że to właśnie za bezszkodową jazdę przyznawane są zniżki. Warto zatem w czasie podróżowania zachować ostrożność i jeździć bezpiecznie nie tylko w trosce o własne i pasażerów życie, ale również o swój portfel. Szanse na najtańsze OC mają osoby z co najmniej 7 letnim stażem jako kierowca, wiekiem powyżej 35 lat, którzy w ostatnich 5-8 latach nie spowodowali kolizji. Preferowane są osoby poruszające się autem z małym silnikiem, mające dzieci i pozostające w związku małżeńskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *