Niezwykłe fakty i historie ze świata motoryzacji

Niezwykłe fakty i historie pokazują, jak motoryzacja jest pełna fascynujących i niezwykłych aspektów, które wpłynęły na naszą kulturę oraz historię. Auta mają bogatą i fascynującą historię, która ciągle jest rozwijana. Pojazdy pojawiły się na naszym świecie w XVII wieku. Posiadały silnik parowy. Natomiast w 1807 roku powstał pierwszy pojazd z silnikiem spalinowym napędzany gazem, a jego twórcą był François Isaac de Riva. Widać, że nasz auto świat ma dość obszerną historię swojego rozwoju.

Pierwszy samochód na świecie. Historia i ewolucja motoryzacji

Próby stworzenia pojazdu napędzanego silnikiem sięgają naprawdę wcześnie. Prawdą jest, że pierwsza taka maszyna, za której napęd odpowiadał protoplasta dzisiejszej benzyny. Była to produkcja z roku 1870. Twórcą jego jest Siegfried Marcus zamieszkały w Wiedniu. Sama konstrukcja auta nie była zbyt skomplikowana, więc w latach 1888-1889 postanowił wyprodukować nieco bardziej skomplikowany pojazd. W ten sposób powstał pojazd, który został uznany za pierwsze auto osobowe. Wynik stworzenia pojazdu można sprawdzić do dziś. Do tej pory w Muzeum Techniki w Wiedniu znajduje się jeden egzemplarz.

Pierwszym pojazdem z silnikiem spalinowym był „Benz Patent-Motorwagen” skonstruowany przez Karla Benza w 1885 roku w Niemczech. Pojazd posiadał trzy koła i silnik jednocylindrowy o mocy 0,75 KM. Ten pojazd uznawany jest za pierwszy prawdziwy samochód. W tym samym okresie Gottlieb Daimler i Wilhelm Maybach skonstruowali silnik spalinowy o wysokim stopniu kompresji. Dzięki temu otworzyły się bramy do rozwoju samochodów spalinowych.

Najdroższy samochód w historii

Nowoczesne samochody naprawdę kosztują krocie. Jednak o rekordowych cenach można mówić, gdy mamy na myśli największe klasyki motoryzacji. Takie pojazdu mogą kosztować nawet 100 milionów złotych. Z obecnie produkowanych to Maybach Exelero – 8 mln dol., Koenigsegg CCXR Trevita – 4,8 mln dol., Lamborghini Veneno – 4 mln dol. Tak było jeszcze kilka lat temu. W chwili obecnej najdroższym autem na świecie jest Bugatti La Voiture Noire. Te cacko kosztuje 19 milionów dolarów. Na drugim miejscu plasuje się Rolls-Royce Sweptail za którego trzeba zapłacić 13 mln dolarów. Podium zamyka Bugatti Centodieci z ceną 9 mln dolarów.

Złote czasy amerykańskich samochodów. Kultowe klasyki z usa

Złote czasy amerykańskich aut to okres od lat 50. do lat 70. ubiegłego wieku. Wtedy amerykańscy producenci wypuszczali na rynek wiele kultowych klasyków. Auta te znane były ze swojego charakterystycznego stylu, potężnych silników oraz innowacyjnych rozwiązań. Poniżej parę kultowych klasyków z tego okresu.

  • Chevrolet Bel Air (1950-1957) – ten model pojazdu uważany jest za jednego z bardziej ikonicznych reprezentantów ery rock nad rolla. Charakteryzował się dużymi bokami, chromowanymi akcentami oraz szeroką przednią maskę.
  • Ford Mustang (1964-1973) – jest to legenda motoryzacji, która wprowadziła pojęcie „muscle car” na rynek. Oferowany był w wielu wersjach, zaczynając od modelu podstawowego, a kończąc na potężnej wersji GT i Mach 1.
  • Chevrolet Camaro (1966-obecnie) – to auto to kolejny „muscle car”, który rywalizował z bezpośrednio z Mustangiem. Charakteryzował się agresywnym wyglądem oraz potężnymi silnikami.
  • Chevrolet Corvette (1953-obecnie) – jest to amerykańskie super auto. Cieszył się dużą popularnością z uwagi na swoją wydajność i styl.
  • Pontiac GTO (1964-1974) – to kolejny kultowy „muscle car”. Znany jest z potężnych silników V8 i sportowego wyglądu.

Samochody, które weszły do księgi Guinnessa

Księga Guinnessa jest znaną publikacją, w której znajdują się różnego rodzaju nietypowe rekordy i osiągnięcia. Auta również pojawiają się często w tej księdze. Powodem tym są niezwykłe osiągnięcia. Poniżej kilka rekordów związanych z autami.

  • Największy liczbowo konwój samochodów – w roku 2002 w Belgii łącznie 2135 pojazdów wzięło udział w konwoju. Był to największy zarejestrowany konwój samochodów na świecie.
  • Najszybszy samochód na świecie – jest to rekord, który zmienia się z czasem. Kolejne sportowe auta próbują wyśrubować ten rekord, który w chwili obecnej wynosi 407km/h i należy do Bugatti Veyron. Został on osiągnięty w roku 2005.
  • Najmniejszy samochód na świecie – Peel P50 jest uważany za najmniejsze auto na świecie. Jest to mikro pojazd, który znalazł się w księdze, dzięki swojej wielkości.
  • Najdłuższy samochód na świecie – ten tytuł dzierży limuzyna Cadillac Eldorado z 1976 roku. Jej długość wynosi 21,3 metra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *