Jak przygotować samochód do zimy?

Zbliża się okres zimowy w którym temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza więc należy wykonać pewne czynności, które przygotują auto na zimę. Wykonanie odpowiednich czynności uchroni nas przed stłuczkami i groźnymi wypadkami.

Przede wszystkim opony…

Opony zimowe wykonane są z miękkiej mieszkanki, która zapewnia lepsze trzymanie mokrej i zaśnieżonej drogi. Przy jednakowych prędkościach opony zimowe umożliwiają wjazd na górkę o nachyleniu nawet 13%, podczas gdy opony letnie zawodzą już przy 4%. Ważną rolę odgrywa bieżnik opony, który jest głęboki, a dodatkowe kanaliki skutecznie odprowadzają śnieg, błoto i wodę. Nawet jeśli za oknem nie ma śniegu zimowe opony uchronią przed aquaplaningiem i poślizgiem. Skracają znacznie drogę hamowania. Warto sprawdzić głębokość bieżnika, która powinna wynosi nie mniej niż 3-4mm. W świetle prawa głębokość bieżników nie może być mniejsza niż 1,6mm. Jeśli posiadasz opony starsze niż sześcioletnie to warto przyjrzeć im się z bliska. Z czasem guma starzeje się i traci swoje właściwości w szczególności gdy przechowywana jest w piwnicach przy braku odpowiednich warunków. Warto zadbać o prawidłowe warunki do przechowania opon.

Płyn do spryskiwaczy

Warto również zadbać o odpowiedni płyn do spryskiwaczy i właściwe wycieraczki. Sprawdzenie stanu wycieraczek jest ważne, bo zużyte nie będą w stanie odprowadzić wody. Należy wylać to co pozostało po lecie w spryskiwaczach i napełnić je płynem na zimę. Wewnętrzne strony szyb można potraktować preparatem, który zapobiegnie osadzaniu się pary wodnej. Przed nadejściem sowitych mrozów warto uzupełnić ubytki w szybkie czołowej, gdyż może skutkować dalszym powiększaniem się ubytków w konsekwencji szyba może być do wymiany, poza tym możemy otrzymać mandat w wysokości 250 złotych.

Lampy

Zima to okres w który zmrok zapada wcześniej więc sporą część dnia podróżujemy w ciemności, dlatego warto zadbać o odpowiedniej oświetlenie, które zapewni lepszą widoczność twojego pojazdu jak i aut podróżujących po drogach. Warto wymienić te zużyte i słabo świecące. Potem warto udać się do diagnosty, który ustawi odpowiednie lampy w aucie. Niektóre żarówki mogą zużywać się szybciej, dlatego warto mieć komplet zapasowych. Nawet komplet renomowanego producenta jest tańszy niż mandat, który możemy otrzymać czyli 100 złotych i 2 punkty karne.

Płyn chłodniczy

Warto przyjrzeć się płynowi chłodniczemu, bo zamarznięty unieruchomi auto. Jeśli mamy obawy co do jakości płynu to należy niezwłocznie go wymienić. Zamarznięty płyn może skutkować awarią chłodnicy lub nawet pęknięciem bloku silnika. Kupując używane auto należy wymienić płyn chłodniczy.

Płyn hamulcowy

Płyn do hamulców powinien być wymieniany co 2 lata. W czasem płyn wchłania wodę. Pedał hamulca staje się miękki. W trakcie serwisu warto wjechać na ścieżkę diagnostyczną i sprawdzić rozbieżność między siłą hamowania poszczególnych kół. Należy regularnie używać ręcznego hamulca żeby nie uległ zablokowaniu, co skutkuje delikatnym tarciem, rozgrzewaniem całego koła, a w konsekwencji wystrzału opony.

Odśnieżanie

Gdy spadnie śnieg warto odśnieżyć auto. Poruszając się nieodśnieżonym autem możemy otrzymać mandat i stworzyć zagrożenie na drodze odpadającym lodem i śniegiem. Warto postarać się o teleskopową szczotkę z miękkim włosiem oraz odmrażacz do szyb i zamków. Nowe wycieraczki też pozytywnie wpłyną na widoczność z auta. Od tradycyjnej skrobaczki bezpieczniejszy dla szyb jest odmrażacz w płynie. Przed podróżą warto sprawdzić nagrzewanie tylnej szyby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *