Kiedy zmienić opony na zimowe?

Zastanawiasz się, kiedy jest najlepsza pora na wymianę opon? A może wymieniłeś opony zbyt wcześnie i musisz ostrożniej jechać? Niestety początki wiosny charakteryzują się mało stabilną aurą, a wrześniowa pora może wydawać się naprawdę zdradliwa. Dowiedz się różnych cennych informacji, a wszelkie podpowiedzi ukierunkują Cię na idealny moment na zmianę ogumienia. Udzielimy Ci pewnych rad i dzięki naszym informacją zapewnisz sobie pełen komfort jazdy. Przygotuj się już teraz na wymianę opon!

Wymiana opon na zimowe – temperatura

Przy wymianie opon warto trzymać się tylko jednej i naprawdę wymownej wskazówki, skupiającej się na siedmiu stopniach. Ponieważ jest to ogólna granica, która pokazuje kierowcom, kiedy nadszedł czas na wymianę opon, ale też nie warto bezwzględnie stosować się do tej zasady. Kierowca nie powinien, czekać na zmianę temperatury w termometrze, a nagły spadek o jedną kreskę, nie świadczy o tym, że należy szybko biec na umówioną wizytę. Dobry i doświadczony kierowca wie, że po zauważeniu spadku temperatury, należy tylko przygotować się na wymianę opon i czekać aż pogoda się ustabilizuje. Kiedy średnia dobowa temperatura będzie się utrzymywać w skali mniejszej niż 7 stopni to wtedy warto pojechać do wybranej wulkanizacji i dokonać wymiany.

Zimowe opony, zastosowania i różnice.

Opony zimowe różnią się od letnich składem ogumienia. Czyli warstwa ogumienia opony zimowej staje się bardziej miękka w niskich temperaturach, a jeśli chodzi o przyczepność opony letniej, to zmienia się ona wraz ze wzrostem temperatury. Opona zimowa nie spełnia swoich funkcji, kiedy latem gorące słońce rozgrzewa drogę. Taka opona może się przegrzewać, a to sprzyja większemu zużyciu. Jazda latem w oponach zimowych sprawi, że kierowca nie będzie miał zapewnionej odpowiedniej przyczepności i bezpiecznego hamowania na suchej oraz mokrej nawierzchni. Dlatego warto, zmieniać opony zgodnie z zasadami temperatur lub kupić opony wielosezonowe. Miejmy też na uwadze to, że opony wielosezonowe mogą się szybciej zużyć od ciągłej jazdy, a sezonowa wymiana opon nabiera większego sensu.

Na co zwrócić uwagę przy wymianie opon?

Najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest ogólny stan i głębokość bieżnika. W polskim prawie dopuszczalna głębokość w oponach musi być większa bądź równa 1,6 mm. Jednak są to tylko graniczne wartości, które nie zapewniają bezpieczeństwa na drodze. Więc musimy wymienić zużytą zimową oponę na nowszą, kiedy głębokość bieżnika ma wartość niższą niż 4 mm. Przed wymianą opon trzeba też sprawdzić ewentualne uszkodzenia, które zwykle znajdują się na bokach i na całym bieżniku.

Przepisy dotyczące wymiany opon.

Ustalenia oraz informacje ministerstwa, są potwierdzeniem faktu, że nie istnieje w Polsce ustawa mówiąca o zmianie opon na letnie czy zimowe, w zależności od sezonu. Pomimo tego warto wiedzieć, że Policja, która sprawdzi nam opony, nie tylko może dać nam mandat za jej stan, ale także za rodzaj. Dlaczego tak jest? Ponieważ w przepisach prawnych funkcjonuje inny ogólny przepis, mówiący o tym, aby „…unikać wszelkich działań, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, lub ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój, lub porządek publiczny, oraz narazić kogokolwiek na jej szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie”. Więc warto stosować się do przepisów, nawet tych ogólnych, czy nie mówiących dosadnie o wymianie opon. Dzięki czemu unikniemy zbędnych problemów z policją, a bezpieczna jazda z nowymi oponami sprawi, że poczujemy się bardziej komfortowo na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *