Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Sprawnie działająca klimatyzacja w aucie to nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo. By tak było, konieczny jest jej regularny przegląd, najlepiej w specjalnych serwisach. Klimatyzację trzeba serwisować raz do roku. Będąc w stosownym serwisie, należy sprawdzić poziom czynnika chłodzącego, szczelność układu oraz poprawność działania wszystkich jego elementów. Ponadto warto wykonać dezynfekcję toru nawiewu powietrza do kabiny. Tą czynność zaleca się wykonać przed sezonem letnim i po jego zakończeniu. Nie można pominąć wymiany filtra kabinowego.

Problemy z klimatyzacją i jak je usuwać?

Klimatyzacja podobnie jak każdy układ może ulec awarii. Co powinno zaniepokoić kierowcę podczas użytkowania auta? Słaba wydajność klimatyzacji i niedostateczne chłodzenie. Są to jedne z najczęstszych awarii, z jakimi kierowcy zgłaszają się do warsztatów. Przyczyn może być kilka między innymi niski poziom czynnika chłodzącego, spowodowany nieszczelnością układu, ale również zbyt rzadkim serwisowaniem. Powodem niskiej wydajności klimatyzacji może być zabrudzenie skraplacza klimatyzatora lub chłodnicy silnika. Mimo że ta ostatnia znajduje się za skraplaczem, jej zanieczyszczenie powoduje słaby przepływ powietrza chłodzącego skraplacza. Warto również zwrócić uwagę na pracę kompresora klimatyzacji, którego obniżona wydajność, wynika na przykład z zużycia eksploatacyjnego.

Kolejnym problemem, jaki można spotkać to brzydki zapach z nawiewów. Powoduje to duży dyskomfort w czasie podróżowania. To znak, że w klimatyzacji zaczęły pojawiać się grzyby. W tej sytuacji konieczne jest czyszczenie parownika z wykorzystaniem aktywnej pary wprowadzanej do kanałów wentylacji. Profilaktycznie wykonuje się ozonowanie przy użyciu odpowiednich urządzeń.

W serwisie warto pojawić się, jak zacznie z klimatyzacji dochodzić hałas. Może on być spowodowany poślizgiem paska klinowego, uszkodzeniem sprzęgła sprężarki lub poluzowaniem jej mocowania oraz awarią tego elementu.

Wielu kierowców nadal nie wie, że sprawny układ klimatyzacji, to także gwarancja bezpieczeństwa na drodze. W sezonie letnim, gdy w kabinie panuje przyjemny chłód, kierowca zachowuje koncentrację, lepszą spostrzegawczość oraz zdolność do reakcji. Niewiele osób wie, że klimatyzacja wykazuje zalety również czasie innych pór roku. Osusza powietrze wprowadzone do auta, tym samym zapobiega parowaniu szyb.

Awarie klimatyzacji – czym są spowodowane?

Przede wszystkim warto mieć na względzie, że to układ zamknięty, w którym cały czas przepływa gaz. Jakakolwiek nieszczelność powoduje natychmiastową dysfunkcję klimatyzacji. Wiąże się to z kosztami spowodowanymi koniecznością znalezienia nieszczelności, jak i naprawić lub wymienić dany element. Ponadto trzeba dbać o sprężarkę. Jest to element, który bez względu na to, czy klimatyzacja działa, czy nie stale jest napędzany. Dlatego zaleca się, aby klimatyzację mieć włączoną przez większość czasu.

Ważną rzeczą jest korzystanie z klimatyzacji przez cały rok. Sprężarka nie może się zastać, elementy współpracujące powinny być regularnie smarowane i gotowe do użytku. Brak smarowania prowadzi do powstania drobnych opiłek, które uszkadzają układ klimatyzacji. To samo tyczy się kontroli filtra kabinowego. Jego zanieczyszczenie utrudnia przepływ powietrza, co zmniejsza wydajność klimatyzacji.

Jak rozpoznać awarię układu klimatyzacji?

Problem z klimatyzacją można zawczasu zauważyć. Najlepiej jest jeździć z włączonym układem. Zacinanie się sprężarki albo dziwne zapachy wydobywające się z wywiewów, to znak, że trzeba szukać warsztatu. Najbardziej niebezpieczny jest ubytek czynnika roboczego. Przy jego braku i włączonej sprężarce może dojść do zatarcia. Jest możliwa konieczność wymiany układu klimatyzacji, co jest dość kosztowne. W niektórych autach montowane są czujniki, które uniemożliwiają włączenie kompresora w przypadku, gdy brakuje chłodziwa. Dzięki temu sprężarka nie ulegnie awarii. Pomimo tego w czasie występowania problemów należy od razu sprawdzić, co się dzieje, a nie bagatelizować problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *